Je povinné si nadrábať voľno za sviatky?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

chcela som sa poradiť ohľadom práce vo sviatok. V práci si daný sviatok musím nadrobiť. Dajme tomu, že sviatok vychádza na pondelok. Ja si musím ten deň nadrobiť buď cez víkend alebo ten jeden pracovný deň (8:75) mám rozdelený do týždňa.

Môže to firma takto robiť?

Nie je to protizákonné?

Ďakujem

Dobrý deň,

za predpokladu, že ste odmeňovaná mesačne a máte jednu pracovnú zmenu s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom pondelok až piatok, tak práca v sobotu bude považovaná za nadčas aj s príslušným príplatkom za nadčas a za prácu v sobotu. To isté platí pri hodinách odpracovaných naviac počas pracovného týždňa.

V prípade, že pracujete podľa harmonogramu striedania pracovných zmien, tak ak Vám zmena na štátny sviatok nepripadla, máte v daný deň odpočinok a ako píšete vyššie, potrebujete si chýbajúce hodiny nadrobiť.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources