Existuje nejaká výnimka, ktorá umožňuje samoživiteľke pracovať iba z domu?

Zodpovedané
27. máj 2022

Dobrý deň,

som samoživiteľka, momentálne stále pracujem z domu. Zamestnávateľ už vyžaduje aj prítomnosť v kancelárii. Medzičasom sme sa presťahovali a neplánujem sa vrátiť do mesta, kde sídli firma už z finančných dôvodov (súčasnému zdražovaniu a nákladnému životu v meste).

Existuje nejaká výnimka na prácu z domu, resp. nejaké úľavy pre jendorodičov?

U predošlého zamestnávateľa som mala k zmluve dodatok, ktorý upravoval pracovné podmienky a mohla som pracovať len z domu. Problém bude najmä cez prázdniny, lebo škôlka bude zatvorená.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na prácu z domu v legislatíve neexistuje. Z logiky veci by to nebolo možné, pretože sú povolania, ktoré takúto prácu neumožňujú (napríklad zdravotnícke profesie).

Z pohľadu zákona ste osobitne chránená skupina zamestnancov a máte právo požiadať o kratší pracovný čas, alebo úpravu určeného pracovného času. Zamestnávateľ je povinný Vašej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources