Existuje nejaká výnimka, aby som nemusela pracovať na 3 zmeny?

Zodpovedané
13. apr 2022

Dobrý deň,

niekde som počula, že ak matka má malé deti do 5 rokov, tak nemusí pracovať na 3 zmeny a nočné. Ja mám deti 8 ročné a 4 ročné a v práci máme prechádzať na trojzmenný režim.

Existuje nejaká výnimka, aby som nemusela pracovať na 3 zmeny?

Ďakujem

Dobrý deň,

Zákonník práce sa snaží zabezpečiť právnu ochranu rodičom pri výchove detí. V prvom rade musí mať zamestnávateľ informáciu o tom, že deti máte. Pri trvalej starostlivosti o deti do 15 rokov majú muži a ženy možnosť požiadať o úpravu pracovného času – napríklad aj o zaradenie iba do rannej zmeny.

Zamestnávateľ je povinný Vám vyhovieť, avšak dôležitá bude vzájomná diskusia a snaha oboch strán nájsť funkčné riešenie. Pretože v prípade vážnych prevádzkových dôvodov Vám zamestnávateľ nebude musieť vyjsť v ústrety.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources