Aké mám práva pri práci na dohodu?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom práce na dohodu. Dovolenku mať v danej firme nemôžem a na OČR so štvorročnou dcérou býva len babka. Ja sa snažím nevynechávať a nebyť chorá.

Keď mal partner Covid-19 a ja som s ním musela byť v karanténe, tak mi prišla maródka 14 eur. Ak idem k lekárovi, tak mi za daný deň nezaplatia vôbec.

Mám už 45 rokov, začali mi nejaké ženské problémy. Preto som teraz navštevovala ženského lekára trochu častejšie. A to pravdaže s tým, že som sa hneď od lekára vrátila do práce, aby som mala aspoň pár hodín zaplatených.Vedúca mi povedala, že mám si vybrať či chcem chodiť po lekároch alebo do práce.

Denne som v práci 8 hodín. Ani nárok na stravu nemám, ale s tým lekárom ma zaskočilo. Bolo mi proste do plaču, že nemám nárok na maródku, na dovolenku a už ani na lekára. Tvrdia mi, že oni mi tam nemajú koho dať na zástup. Vraj si to mám riešiť sama.

Aké mám práva pri práci na dohodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, ale pri práci na dohodu nemáte takmer žiadne výhody v porovnaní s prácou na trvalý pracovný pomer. Ak by ste pracovali 8 hodín denne, práca na dohodu o vykonaní práce bude možná do maximálne 350 hodín za rok t.j. necelé dva mesiace.

Zamestnávateľ môže dohody (o vykonaní práce, o pracovnej činnosti, alebo o brigádnickej práci študentov) uzatvárať výnimočne.

Vo Vašom prípade sa zdá, že výkon práce je trvalý a pravidelný, a preto by mal zamestnávateľ s Vami uzavrieť trvalý pracovný pomer. V tejto oblasti existuje už viacero judikátov, ktoré potvrdzujú, že inštitút dohôd sa nemôže zneuživať, keďže znevýhodňuje zamestnanca presne tým spôsobom, ktorý vyššie popisujete.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources