Zápal zuba alebo nosová dutina. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. V apríli som bola u zubára s bolesťou hornej 6ky a opuchom líca. Kedže som mala zápal drene, vybral mi najprv jeden nerv, potom aj zvyšné, prečistil kanáliky. Keď mi zub vyplnil tým kalcitom, tak prišla znova bolesť a opuch na líci.

Keď mi ho nechal otvorený, problém nebol. Toto spravil dvakrát a potom ma s otvoreným zubom poslal k špecialistovi na endodonciu s mikroskopom.

Ten mi spravil RTG a zhodnotil, že to je pomerne v poriadku. Prečistil kanáliky, povedal, že bolo vidno, že tam boli baktérie a hnis, samozrejme to zaplnil. Prišli znova bolesti zubu (alebo skôr citlivosť na dotyk a hlavne jedenie), opuch a tlak na líci, bolesti hlavy.

Znova mi teda prečistil kanáliky. Vravel však, že teraz pri čistení ale nebolo vidno, že by bol problém v zube, že "tá reakcia pravdepodobne prebieha v kosti", dostala som ATB Dalacin.

Kým som brala ATB, neboli problémy, tie prišli 24h po dobratí. Znova to isté - citlivosť zuba (bolesť tiež, ale to je taká rozsiahla), opuch líca, bolesti hlavy. Volala som špecialistovi a ten povedal, že s tým už nič nevie spraviť a mám sa vrátiť k svojmu zubárovi, aby mi ho vytrhol. Ale že ho to veľmi mrzí, lebo ten zub nevyzeral byť vôbec problematický.

Čakajúc na termín u môjho zubára znova bolesť prešla, ale znova sa aj vrátila. Vrátila sa aj s opuchom uzlín na krku. Znova teda mám opuch a tlak na líci, veľké bolesti okolo zuba, zub je citlivý na dotyk a hryzenie. Slabý rovnaký tlak na líci a zuboch už mám však aj na druhej strane.

Môže byť problém v dutinách a je vytiahnutie zubu správne riešenie?

Pokrývajú RTG snímky u zubára aj nosové dutiny, ak je problém v dutinách?

Bude to schopný zubár rozlíšiť, či je problém zub alebo nosové dutiny?

Vzdelávajú sa v tom zubári?

Nemala by som sa snažiť stihnúť pred trhaním zubu dostať na ORL?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, ak by išlo o ochorenie prínosových dutín, lepšie váš stav zhodnotí ušno-nosno-krčný lekár, takže konzultácia s ním je na mieste. Röntgenová panoramatická snímka (takzvané OPG) z časti zachytáva nosnú dutinu aj spodiny prínosových dutín v čeľusti, ale nemusí sa na nej nález vždy zobraziť.

Odporúčala by som zvážiť zhotovenie CBCT, čo je röntgen, ktorý umožní lekárovi prezerať si danú oblasť v rôznych rezoch a rovinách, teda v 3D (na rozdiel od 2D OPG).

Extrahovať zub po endodoncii a reendododncii u špecialistu endodontistu by bola ozaj škoda, samozrejme, ak sa iná príčina nezistí a bolesti vám neustúpia, treba sa pripraviť aj na to, že to bude jediná možnosť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská