Z čoho mám čiernu čiarku na dočasnej plombe?

Zodpovedané
16. mar 2020

Dobrý deň,

na jednom zube mám cca 5 týždňov dočasnú oranžovú plombu. Asi po 3 - 4 týždňoch sa mi na nej urobila čierna čiarka.

Z čoho to môže byť?

Je potrebné navštíviť kvôli tomu zubárku ešte pred termínom opravy zuba?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, či ide o zub, ktorému boli čistené koreňové kanáliky. Ak áno, bola do koreňových kanálikov daná dezinfekčná vložka a následne dočasná oranžová/ružová výplň, alebo ste už dokonca mali koreňové kanáliky aj plnené a dočasná výplň má slúžiť len do doby, kedy vám zubný lekár zhotoví finálnu estetickú výplň. Dočasná výplň je vo forme plastelíny, ktorá v ústach stvrdne.

Má však drobivý charakter a môže aj praskať, čo si myslím, že je vo vašom prípade tá čierna čiarka. Kým dočasná výplň na okrajoch drží a nevypadávajú jej kúsočky zo zubu, nie je problém. Ak by aj celá vypadla, ale nemali by ste bolesti (za predpokladu, že ide o mŕtvy zub), treba byť trpezlivý.

Momentálna situácia so šírením koronavírusu SARS-CoV-2 (nákaza Covid-19) neumožňuje vášmu zubnému lekárovi iné ošetrenie, ako riešenie akútneho bolestivého stavu bez použitia vŕtačky.

V prípade bolestí nechoďte do ambulancie svojho zubného lekára, ale sa objednávajte len telefonicky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská