Vytočená stolička

Zodpovedané
3. mar 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom poslednej hornej stoličky, ktorá sa mi vytáča smerom von.

Hryzáky sa mi trošku vysunuli a je to aj vidieť. Nie som si istá, či je to následkom vytočenia tej stoličky. Zub ma nebolí, len sa mi zle umýva. V minulosti mi na chirurgii vybrali dolnú stoličku.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

lícny sklon horných zubov múdrosti je častá komplikácia čistenia zubov, čo sa môže časom prejaviť na zvýšenej tvorbe mäkkých a následne tvrdých zubných povlakov, vedúcich k dráždeniu až zápalu ďasna a tiež k vzniku kazu na danom zube.

Pri domácej dentálnej hygiene treba na sklon pamätať a okrem bežnej zubnej kefky je dobré dočisťovať danú oblasť jednozväzkovou kefkou, ktorou sa ľahšie dostanete k žuvacej ploche zuba.

Taktiež nezabúdajte na medzizubnú niť, pri nesprávnom sklone sa veľmi často vytvorí kaz v medzizubnom priestore.

Čo sa týka ťahania horného zubu múdrosti, vedzte, že je to poväčšine menej náročný zákrok, ako ťahanie dolného zubu múdrosti. Ako spomínate, dolnú stoličku už máte vytiahnutú, teda horný zub nemá "protizub" a preto neplní svoju funkciu = rozomieľanie potravy.

Zub "bez funkcie" síce môže v budúcnosti slúžiť ako náhrada iného zuba (ak by sa vám niečo stalo so 7kou alebo 6kou), ale aj to len za predpokladu, že sa dovtedy nepokazí. Vytiahnutie zubu by som plánovala vtedy, ak sa začnú prejavovať problémy z nedostatočného čistenia, teda bolesť alebo krvácanie ďasna.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská