Vyrazené zúbky pri operácii

Zodpovedané
3. mar 2019

Dobrý deň,

môjmu trojročnému synčekovi boli pri operácii vyrazené predné mliečne zúbky. Zvyšné sa mu kývajú. Nikto to v nemocnici nerieši.

Zastabilizujú sa kývajúce zuby?

Bude mať syn problém s trvalými zubami?

Ďakujem

Dobrý deň,

u detí je alveolárna kosť (kostný hrebeň, v ktorom sú zúbky vsadené) oveľa elastickejšia ako u dospelého, preto pri úraze častejšie dochádza k strate celého zubu, ako k jeho zlomeniu.

Zubný lekár pri úraze mliečnych zubov rieši ochranu trvalých zubov, stav vyvíjajúcich sa zubov posúdi na základe zhotovenej röntgenovej snímky.

Problém vzniká, ak sa mliečny zub vtlačí/zarazí hlbšie do kostného lôžka. Väčšinou sú zárodky trvalých zubov v ohrození pri úraze u detí starších ako 5 rokov. Ak sa zúbky hýbu, je potrebná mäkká strava a opakovaná kontrola u zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská