Prečo sa mi robia v zuboch diery?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Prečo sa mi robia v zuboch diery?

Ďakujem

Dobrý deň,

váš problém spočíva v odvápnenej sklovine v krčkovej časti zubov. Ak si porovnáte farbu zubu pri ďasne a farbu zvyšku zubu, zistíte, že pri ďasne máte akoby "golieriky" kriedovo bielej farby.

Toto je poškodená a oslabená sklovina zubu, zbavená minerálnych látok, ktoré sú jej hlavnou stavebnou zložkou. Prečo iba krčok zubu? Pretože tu sa najviac drží bakteriálny povlak z potravy, slín a baktérií ústnej dutiny a práve tento povlak je vysoko kyslý, kvôli čomu sa minerály zo skloviny uvoľňujú.

Predchádzať vzniku takýchto "kriedových golierikov" sa dá len dôkladným odstraňovaním bakteriálneho povlaku zo všetkých plôch zubu a v celom ich rozsahu. Silne odvápnená sklovina sa časom odlúpne ako škrupinka z vajíčka a pod ňou je už zmäknutá zubovina - ide teda o krčkový kaz.

U vás sú ďalej viditeľné aj medzizubné kazy, ktorých príčina vzniku je obdobná. Všetky tieto kazy treba riadne ošetriť výplňovou terapiou u zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská