Prečo robia zubári endodonciu bez mikroskopu?

Zodpovedané
31. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom endodoncie.

Prečo ju robia zubári bez mikroskopu?

Je jasné, že ten zub len pokazia. Keď nevidia, tak kanáliky nevyčistia a pacient má len bolesti.

Pacient stále za úkony platí a zubár by mal byť zodpovedný za prácu a ponúknuť záruku 2 roky bez nároku na odmenu.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

dentálny operačný mikroskop sa prvýkrát vo svete začal používať od roku 1982, pričom jeho použitie v endodoncii sa stalo súčasťou špecializačného programu až približne od roku 1997.

Môj názor je, že by si mal toto finančne veľmi nákladné zariadenie obstarať každý zubný lekár, ktorý sa chce špecializovať na endodonciu.
Dentálny operačný mikroskop však nie je povinnou výbavou ambulancie praktického zubného lekára.
Čo sa týka samotnej endodoncie (ošetrenia koreňových kanálikov), je jasné, že pred rokom 1997 sa toto ošetrenie bežne vykonávalo bez použitia mikroskopu a dá sa týmto spôsobom vykonávať aj dnes.

Na druhej strane je jasné, že úspešnosť ošetrenia bude pri použití operačného mikroskopu vyššia. Mikroskop zlepšuje schopnosť vidieť špecifické kanáliky a špecialistovi - endodontistovi umožňuje manévrovať koreňovými nástrojmi v kanálikoch s väčšou účinnosťou, ako aj odhaliť zvyšky hnisu či krvi v kanáliku.

Endodontista tak môže určil, či sú všetky kanáliky prístupné a správne vyčistené. Mikroskop umožňuje tiež odhalenie skrytých kanálikov, určenie polohy komplikovanej anatómie, identifikáciu a odstránenie zúžených a upchaných častí kanálikov, opravu prederavenia steny koreňa a odstránenie zalomených koreňových nástrojov.

Je na pacientovi, či si zvolí modernú metódu ošetrenia koreňových kanálikov pod mikroskopom a nechá sa svojím praktickým zubným lekárom odoslať k špecialistovi.
Pokiaľ ide o odstránenie akútnej bolesti, váš zubný lekár vám zub otvorí, odstráni infikovanú zubnú dreň a zub dočasne uzavrie. Následne špecialista prevedie detailné opracovanie koreňových kanálikov a ich zaplnenie. Určite odporúčam tento postup pri ošetrení stoličiek, nakoľko majú komplikovanú anatómiu koreňových kanálikov.
Závisí aj od finančných možností pacienta.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská