Prečo mi nechce ustúpiť zápal?

Zodpovedané
27. dec 2019

Dobrý večer,

už dva mesiace chodím k zubárke. Najprv ma rozbolela horná 5 na ľavej strane, našiel sa hlboký kaz pod plombou. Zo zuba sa vytiahli nervy a bol otvorený. Na to začala bolieť aj susedná 4, ktorá už bola mŕtva. Zubárka vtedy našla len jeden kanálik a druhý ostal neošetrený. Tak potom vybrala nervy aj z toho zvyšného.

Mala som robený panoramatický snímok 2x, ktorý nič neukázal. Medzitým antibiotiká. Chodila som na čistenie oboch zubov, ktoré zubárka zatvárala a otvárala, lebo nezniesli byť zatvorené. (dočasnou vložkou). Zuby stále boleli.

Urobila mi intraorálny rtg a ukázal sa nález pod 5. Zase antibiotiká, aby sa to preliečilo. Plus už som mala bolesti v oblastí koreňa, ale ktorý patri 4. Bolesti neprešli, zuby sa nedali zavrieť, tak mi zubárka 5 vytiahla. Po vytiahnutí, bolesť 4 neprechádzala, a aj po týždni bola boľavá celá kosť až ku osmičke. Tak ďalšie antibiotiká. Zub číslo 4 je zavretý, je tam drenáž. Takže nie je otvorená, ale ani úplne zavretá. Pobolieva a bolí stále aj ten koreň. Keď si pritlačím na líce, tak to cítim a je to stále červené. Antibiotiká Dalacin beriem tretí deň a žiadna úľava. Moja zubárka tvrdí, že taký prípad ako ja ešte nemala.

Aký tam teda môže byť problém a čo s tým robiť?

Prečo sa ten zápal nechce stiahnuť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v oblasti črenových zubov ste mali dvojitý zápal - dlhotrvajúce ložisko infekcie pri hrote koreňa z neošetreného kanálika 4ky a novú infekciu od odumretej 5ky.

Zubný lekár vám čistením koreňových kanálikov odstráni infikované zubné tkanivo vo vnútri zuba, po stranách koreňového kanálika, ale nevie sa dostať za hrot koreňa do kosti. V tejto oblasti si musí telo pomôcť samo a postupne sa infekcia vyhojí.

Antibiotiká tomu vedia napomôcť, ale nemusia byť úplne účinné, zvlášť ak je za hrotom koreňa hnisavé ložisko, lebo do hnisu nevedia preniknúť. Zdá sa tak, že nezaberajú. Tento hnis treba drénovať (nechať unikať) buď cez otvorený zub, alebo v prípade, že sa nahromadí pod sliznicou, narezaním a vypustením.

Opakovaným čistením koreňovými nástrojmi sa miesto v kosti zvykne rozdráždiť, k základnej bolesti tak pribudne ešte pobolievanie po zákroku, odporúča sa vtedy užívať lieky od bolesti. Dalacin C sú antibiotiká s výborným prienikom do kosti, ale nemožno od nich očakávať, že vám hneď uľavia od bolesti.

Ak bolesť a opuch stále pretrvávajú, môže to naznačovať šírenie zápalu v kosti, prípadne zápal danej vetvy nervu. Odporúčam pravideľné sledovanie u vášho zubného lekára, prípadne konzultáciu u stomatochirurga.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská