Prečo mám po pôrode ako keby duté a zničené zuby?

Zodpovedané
27. jan 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Pred tehotenstvom boli moje zuby úplne v poriadku. Do 23. rokov som mala iba jednu plombu.

Po pôrode sú moje zuby katastrofa a zuby mám akoby duté. Nerv je vonku, mám koreňovú výplň, ale zub je normálne dutý. Takto sa mi zlomili už tri zuby.

Aj normálny zub bez kazu sa mi zlomil, keď som jedla jablko.

Prečo sa mi tak zničili zuby?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

lámanie zdravých vitálnych (živých) zubov pri požívaní mäkkej potravy je veľmi zriedkavé a väčšinou sa jedná o hrbčeky koruniek zubov. Tie nemajú správne vzájomné postavenie a práve kvôli nesprávnemu zhryzu sú dlhodobo preťažované, čím vznikajú v zubnom tkanive praskliny.

Iná situácia nastáva vtedy, ak zub odumrie a zubná dreň zanikne, takýto zub stráca vnútornú výživu a tkanivo sa stáva krehkým, štiepivým až lámavým.

Pri dostavbe korunky mŕtveho zubu sa preto odporúča umiestniť do koreňového kanála čap, ktorý vytvorí akúsi pilierovú konštrukciu pre výplň.

Pri rozsiahlejšich defektoch sa ďalej odporúča zub opláštiť korunkou, čím sa tlaky prenesú na celý zub rovnomerne. Počas tehotenstva trpí zubné tkanivo najmä kvôli zmene kyslosti ústnej dutiny v čase ranných nevoľností a pri zmene stravy, či zmene tvorby a zloženia sliny, avšak to, že plod odoberá zo zubov matky vápnik je len mýtus.

Odporúčam, aby vás váš zubný lekár dôkladne vyšetril a zhotovil aj röntgenové snímky - tie by teoreticky mohli odhaliť skryté príčiny lámania zubov, ako je napríklad vonkajšia resorpcia koreňa alebo odumretý zub, ktorého zánik zubnej drene prebehol bezbolestne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská