Prečo mám obnaženú kosť po ťahaní zubov?

Zodpovedané
17. feb 2020

Dobrý deň,

pred 6. dňami som bol ťahať 18 zubov a pri dvoch stoličkách mám takto obnaženú kosť. Poslal som foto aj video zubárovi. Hovoril, že to treba vydržať a čakať, že sa to zatiahne ďasnom.

Je to normálne?

Prečo mi to nezašil, keď po extrakcii mi tam ostala obnažená kosť?

Nie je to nebezpečné?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

šitie extrakčnej rany je najčastejšie potrebné pri komplikovaných extrakciách (ťahaní) zubov múdrosti a neúplne prerezaných zubov, kde je potrebné odstrániť aj časť kosti, prípadne odrezať časť ďasna, a tiež pri silnom krvácaní extrakčných rán, kedy zošitie pomáha v tvorbe krvnej zrazeniny, udržaniu membrány alebo kostného štepu.

Ak sa počas ťahania zubov minimálne zasahuje do kosti a ďasna, šitie väčšinou nie je potrebné, hojeniu tvrdých ani mäkkých tkanív nepomáha, neurýchľuje ho ani nepredchádza druhotnej infekcií. Vytiahnutie zuba vyvolá bolesti v danej oblasti na približne 4 až 7 dní, pričom najintenzívnejšie sú v deň chirurgického zákroku, a neskôr intenzita klesá.

Ak máte pocit, že sa bolesť stupňuje alebo neklesá ani na 4. deň po zákroku, alebo ak máte teplotu prevyšujúcu 37,5 °C, ktorá trvá dlhšie ako dva dni, prípadne ste spozorovali zapáchajúci výtok z rany po vytiahnutom zube, obráťte sa na svojho zubného lekára, pretože sa u vás vytvorilo suché lôžko (odborne alveolitis sicca). Ide o zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina (alebo sa rozpadne), proces hojenia sa tak preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami.

Takúto infikovanú ranu treba ošetriť - základom je kontrola, či v rane nezostali zvyšky koreňov, rana sa po znecitlivení opäť rozkrváca, príp. vypláchne peroxidom vodíka, niektorí zubní lekári do rany zavádzajú drén (gázu namočenú v špeciálnom roztoku), dezinfekčnú pastu alebo ošetrujú ranu iným spôsobom, napr. s použitím ozónu.

Antibiotiká sa predpisujú štandardne pri teplotách a opuchoch. Pri silných bolestiach sa podávajú analgetiká. Počas hojenia treba dodržiavať pokyny vášho zubného lekára, zuby čistiť (ale jemne), nekonzumovať mliečne a sypké jedlá, nevycuciavať ranu, nesnažiť sa ju silno preplachovať vodou ani dezinfekčným prípravkom, jemne vyplachovať ústa bylinkovým odvarom. Pri správnom ošetrovaní by malo suché lôžko a bolesti vymiznúť do cca týždňa.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská