Prečo mám na dotyk citlivý zub?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

od včera mám na dotyk zubnou kefkou citlivý zub z vnútornej strany. A to aj pri dotyku prstom.

O aký problém ide?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ pri čistení zubnou kefkou cítite akoby elektrický výboj, teda sekundovú bolesť, ktorá hneď pominie

Môže ísť najskôr o poškodenie skloviny v dôsledku odvápnenia, alebo mechanického odškrabania a odhalenie pod ňou ležiacej zuboviny.

Zubovina je porézne zubné tkanivo, má v sebe chodbičky s tekutinou, ktorej rozprúdenie spôsobuje citlivosť zubu. Môžete reagovať aj na studené podnety.

Tiež môže ísť o odhalený zubný krčok, prípadne pri ústupe ďasna o odhalený koreň zubu, ktorý nie je krytý sklovinou.

V každom prípade je potrebné nechať sa vyšetriť a náležite ošetriť vaším zubným lekárom. Na citlivé krčky a klínové defekty (výrezy tvaru písmena V v sklovine) sa používajú impregnačné laky, alebo sa defekt dostavia bielou výplňou. Závisí to od veľkosti defektu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská