Prečo mám hrčky pod jazykom a slabé zuby?

Zodpovedané
29. nov 2018

Dobrý deň,

kedysi som mala piercing v jazyku. Bol poctivo urobený, čistený a nemala som žiadne problémy.

Už ho 4 roky nemám. Pod jazykom sa mi robia hrčky. Tie bolia, hýbu sa a potom zmiznú. Používam Listerine.

Čo to môže byť a ako by ste mi odporučili môj problém riešiť?

Zároveň mám slabé zuby. Lámu sa mi a tvorí sa na nich povlak a kazy. Čo mi pomôže?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

útvary, ktoré popisujete, budú pravdepodobne mukokély - cysty, ktoré vznikajú ako následok zmien/poranenia/ucpania vývodu slinných žliaz s nahromadením tekutého obsahu a lokálnym opuchom.

Samé o sebe by nemali byť bolestivé. Ak sú však dráždené, môže sa to prejaviť lokálnym zápalom. Listerine je veľmi silná ústna voda a môže spôsobiť lokálne podráždenie. Používala by som niečo jemnejšie, hlavne bez alkoholu. Malé hrčky majú tendenciu samé vymiznúť a liečba nie je potrebná. Veľké, dlho pretrvávajúce hrčky sa majú odstrániť chirurgicky. Najlepšie spravíte, ak po objavení sa hrčky zájdete za svojím zubným lekárom.

Slabú/lámavú sklovinu spevníte pravidelným používaním prípravkov s vysokým obsahom fluoridov, v prvom rade pasta a ústna voda, ale môžete pridať aj gél na domácu fluoridáciu (napr. Elmex gelee alebo Tooth Mousse), je to aj prevencia vzniku zubného kazu. Základom je samozrejme správna technika čistenia, pravidelne aj medzizubných priestorov niťou. Mŕtve zuby sa stanú krehkými a najľahšie sa zlomia, treba pri nich zvážiť osadenie keramických koruniek.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská