Prečo mám bolesti na zirkónových korunkách?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Zubár mi práve nasadil zirkónové korunky dokopy na štyroch zuboch. Na dvoch ma to už nebolí, ale na ďalších horných dvoch mám veľké bolesti. Dala som si Novalgin. Už presli 4 hodiny od nasadenia a stále mám bolesti.

Je to normálne?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, či ide o živé obrúsené zuby, alebo mŕtve po predošlom ošetrení koreňových kanálikov, ani na aké podnety reagujete, kedy bolesť vzniká.

Ťažko je mi teda odhaliť príčinu bolesti. Ak ide o živé zuby, obrúsenie mohlo byť v blízkosti nervu a ten teraz reaguje. To si odskúšajte pitím studenej a teplej vody, či sa bolesť mení.

Reakcie na tepelné podnety sú zväčša reakcie nervu. Ak ide o mŕtve zuby, skôr je problém pre vás nové postavenie zubov v čeľusti a sánke a možno predčasný kontakt týchto zubov pri zahryznutí, čomu by malo pomôcť zabrúsenie zirkónových koruniek pre lepší kontakt a menší prenos tlakov na kosť.

Pri nasádzaní koruniek sú časté mierne bolesti alebo celkový nepríjemný pocit, tieto stavy by však mali v priebehu 1-2 týždňov vymiznúť. Ak bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, je potrebné opäť sa ozvať vášmu zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská