Prečo mám biely povlak v ústnej dutine?

Zodpovedané
31. mar 2019

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému, keďže nemám čas ísť k môjmu stomatológovi. Mám biely povlak, resp. akoby šľachu nad zubom múdrosti. Prvé dni som mal bolesti pri žuvaní. A to také akoby som mal ranu na líci. Na tretí deň, čiže dnes to menej bolelo.

Čo znamená ten biely povlak?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

netrúfam si len na základe jednej fotografie stanoviť diagnózu, ale rozhodne by ste mali v čo možno najkratšom čase navštíviť svojho zubného lekára a nechať sa ním odoslať k špecialistovi parodontológovi alebo stomatochirurgovi, nakoľko môže u vás ísť o leukoplakiu = biela plocha pevne spojená so sliznicou ústnej dutiny (nedá sa zotrieť), ktorá nemôže byť priradená k inej chorobe.

Leukoplakia sa pokladá za predchodcu rakoviny, vyskytuje sa u 5% populácie, častejšie u mužov vo veku 40 až 60 rokov.
Faktormi vzniku môžu byť fajčenie, dlhodobé dráždenie (napr. zubami múdrosti pri ich sklone do líca), alkohol, kvasinky, vírusy.

Na stanovenie diagnózy je potrebné odobrať vzorku a vyšetriť tkanivo pod mikroskopom. Liečba spočíva v odstránení dráždenia a odstránení povlaku chirurgicky, zmrazením alebo laserom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská