Prečo mám biele ďasno?

Zodpovedané
24. júl 2019

Dobrý deň,

v pondelok mi trhali dva zuby vedľa seba. Jedna rana sa mi normálne pekne hojí. Zaťahuje sa, ale na druhej mi zostalo biele ďasno. A to ako keby odumreté.

Prečo mám biele ďasno?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v priebehu ťahania zubov sa vplyvom lokálneho anestetika s látkou, ktorá zužuje cievy a zamedzuje nadmernému krvácaniu, môžu ďasná natoľko odkrviť, až zbelejú.

Po ustúpení pôsobenia anestézie by sa mala farba navrátiť. Počas hojenia môžu mäkké tkanivá v okolí extrakčnej rany opäť zbelieť tým, že sa pokryjú bielymi povlakmi.

Nakoľko ide o proces hojenia rany, neskúšajte tieto povlaky zotrieť alebo inak odstrániť, aby sa rana zbytočne nerozkrvácala.

Cez tenkú sliznicu môže tiež presvitať okraj kostnej lamely kostného lôžka, v ktorom bol zub uložený, čo môže ovplyvniť farbu ďasna. V každom prípade nechajte hojenie prebiehať bez zásahov a riaďte sa pokynmi vášho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská