Prečo ma bolia zuby po výmene mostíka?

Zodpovedané
21. júl 2019

Dobrý deň,

v stredu som bola u zubárky, pretože sa mi zlomil mostík. Vymenila mi ho za nový. Zuby pod ním boli v poriadku, ošetrila ma, skontrolovala a nasadila nový mostík. Zároveň som si dala na tej istej strane dole vymeniť amalgánovú plombu na zdravom zube za bielu. Urobila mi aj preventívku a všetky zuby boli v poriadku.

K lekárke som prichádzala s tým, že ma nič nebolí, len sa mi zlomil mostík. Ošetrenie trvalo 2,5 hodiny, z čoho ma dosť boleli celé ústa aj kĺb na danej strane.

Hneď po ústupe anestézy ma zuby rozboleli, boleli aj ďalší deň. Nedá sa mi jesť, všetko mám ubolené a veľmi ma bolí aj líce - sliznica na tejto strane. Zistila som, že tam mám aftu. Už len toto je veľmi bolestivé. Avšak výrazne ma bolia aj zuby. Len bolesť prichádza vždy inde. Raz do horných zubov pod mostíkom, ale nie vždy ten istý zub. Potom ma bolia dolné zuby, rovnako vždy iný zub na tej istej strane.

Počas jednej bolesti sa bolesť akoby presúva, prípadne bolí jeden zub intenzívne a do toho začne bolieť aj iný. Zuby reagujú aj na teplo a aj na chlad. Nie výrazne, ale reagujú a rovnako aj na jemný pohyb.

Dnes som sa už zobudila s bolesťou. V noci sa na bolesť nebudím. Ale zjavne prichádza aj sama, bez podnetu. Zubárku mám v Bratislave, čo je 260km, pretože som išla za kvalitou.

Prečo cítim bolesť a ako to mám riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zlomený mostík mohol byť výsledkom opotrebovania materiálu, ale skôr by som predpokladala nesprávne postavenie zubov na danej strane, o čom svedčia aj odtlačky koruniek zubov na líci a prihrýzanie sliznice líca (môže súvisieť aj so vznikom afty v mieste dráždenia).

Je možné, že si pri jedení a v noci pri zatínaní zubov danú stranu zubného oblúku preťažujete, čím sa zuby stávajú citlivými na tepelné podnety aj na dotyk.

Zubný lekár by mal skontrolovať, či všetky zuby správne dosadajú a v prípade potreby zhryz upraviť (vyartikulovať). Bolesť ďalej môže pochádzať aj od spánkovo-sánkového kĺbu a byť priamym následnom preťaženia kĺbu z dôvodu dlhého otvorenia úst počas ošetrenia. V takom prípade by mali bolesti postupne ustúpiť.

Ak by bolesť pretrvávala, odporúčam vyhľadať pomoc zubného lekára v mieste vášho bydliska, aby situáciu zhodnotil.

V prípade, že by ste potrebovali mostík upraviť, prípadne sňať a opätovne nasadiť, zvážte cestu za zubnou lekárkou, ktorá vám ho zhotovila a nasadila.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská