Prečo cítim neustálu bolesť všetkých zubov a dutín po plombovaní osmičky?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý deň,

v utorok mi pán zubár opravil hornú osmičku na pravej strane, ktorá ma nebolela, len bol na nej kaz. Bola mi podaná lokálna anestéza a hneď po jej ustúpení mi nastúpila neskutočná bolesť všetkých zubov na celej strane hore a aj dole, plus bolesť v nosnej dutine.

Zubár ma upozornil, že opravený zub môže byť citlivý nejaký čas. Tento zub ma predtým nikdy nebolel.

Po 7 dňoch v bolestiach som išla za zubárom a ten mi povedal, že mám čakať ešte 2-3 týždne a ak to neprejde, potom prísť. Podľa posledného RTG to bol posledný zub s kazom a mala som mať pokoj na dlho.

Už je to 9 dní a bolesti sú stále a bojím sa, či mi nepoškodil, alebo nepodráždil trojklanný nerv. Bojím sa aj toho, že analgetika prestanú zaberať a od bolesti sa zbláznim. Bolesť sa mení. Raz je tupá pulzujúca, raz silná bodavá, raz dole, raz hore a raz všade.

Ak by išlo o tvárový nerv, zistilo by sa to?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vám bola lokálna anestézia podaná do oblasti hornej osmičky, išlo o znecitlivenie časti 2. vetvy trojklanného nervu (odborne nervus maxillaris).

Táto vetva nemá priame prepojenie s 3. vetvou trojklanného nervu (odborne nervus mandibullaris), ktorá zásobuje zuby v sánke, preto "opich" hornej osmičky nevyvolá znecitlivenie dolných zubov ani jazyka. Prípadné poškodenie tejto vetvy nemá vplyv na dolné zuby.

Bolesť od horného zubu múdrosti sa najčastejšie šíri smerom k uchu.

Čo sa týka tvárového nervu, ten zásobuje mimické svalstvo tváre a žľazy. Keďže spomínate prínosové dutiny, určite by som na vašom mieste navštívila ušno-nosno-krčného lekára a skonzultovala s ním Váš zdravotný stav. Ďalej by som zvážila kontrolu u neurológa.

Okrem týchto vyšetrení odporúčam analgetiká a ohrievanie danej oblasti soluxom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská