Dobrý deň,
rada by som si vypočula Váš názor, keďže momentálne mi ani môj dlhoročný zubár nevie pomôcť.
Presne pred rokom (02/2019) mi bol opravený hlboký medzizubný kaz (odhalený rtg snímkou pri prehliadke, dovtedy má nič nebolelo). Kaz bohužiaľ museli opraviť až zbrúsenim oboch zubov (práva horná 5 a 6). Zuby boli následne okorunkované (je spravená dvojkorunová, čiže spojena). Presne po mesiaci 6 veľmi bolela, opuchlo mi líce. Zub odumrel a bola mi urobená endodoncia. Vtedy som brala aj ATB.
Teraz po roku ma to miesto oboch okorunkovaných zubov boli na silný záhryz. Nie je to klasická bolesť zubov, skôr taká tupá bolesť pri tlaku, zahryznutí.
Môj zubár mi opäť spravil rtg snímku a všetko sa mu zdá v poriadku. 5ka je živý zub a nevidí tam nič, 6ka mŕtvy a vyplnený vraj dobre. Dvojkorunku preto strhli (mám ju na dočasnom cemente). Všetko vyčistili a nalepili opäť späť. Opäť na dočasný cement. Týždeň to bolo v poriadku. Po týždni opäť ta tupá bolesť pri zhryze, alebo zatlačení na zuby. Subjektívne tu bolesť cítim práve pri tej mŕtvej šestke.
Máte nejaké odporúčanie, v čom by mohol byt problém?
Mám ísť opäť na rtg?
Môže tam byt aj zápal v kosti nad tým zubom po takej dobe?
Ďakujem
Dobrý deň,
pretrvávajúcu infekciu v kosti v oblasti koreňových hrotov by váš zubný lekár spozoroval na rtg snímke, ktorú vám robil. Podľa nej vie zároveň zhodnotiť, či sú koreňové kanáliky doplnené až po hrot, teda ložisko infekcie v koreňovom systéme zubu je odstránené.
Opätovné vnútro-ústne rtg alebo OPG by som preto v tak krátkom čase nerobila, nič nové by neukázalo. Zaujímalo by ma, v akom stave máte ďasná, či nie sú zapálené alebo inak nereagujú na protetické riešenie. Dvojkorunka sa predsa len ťažšie čistí a pod premostením sa môže hromadiť povlak a vytvárať zápal ďasna až závesného tkaniva zuba, môže vznikať parodontálny vačok.
Nakoľko popisujete, že zuby bolia len pri zahryznutí, problém môže vytvárať výška koruniek - nezdá sa vám, že sú to prvé zuby, ktoré sa pri zhryze dotknú o protiľahlé zuby? V takom prípade pomôže jemný zábrus žuvacej plôšku, ktorým sa korunka zníži.
Ak sa však ani to nepotvrdí a vaše bolesti budú stále pretrvávať, volila by som zhotovenie CBCT, čo je zobrazovacie röntgenologické vyšetrenie, ktoré zobrazí danú oblasť vo všetkých rovinách (3D) a umožní tak získať dokonalejšie zhodnotenie.
Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská