Poradíte nám ohľadom rastu trvalého zubu mimo zuboradia?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému mojej 9 ročnej dcéry, ktorej rastie zub. Netuším, či zub pod ním je trvalý alebo mliečny.

K zubárovi sa v dnešnej dobe koronavírusu nedostaneme.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka má prvé 2 rezáky trvalé, potom nasledujú 3 mliečne zuby (očný a 2 stoličky) a posledná je trvalá stolička. Prerezávajúci sa zub je trvalý prvý črenový zub (číslo 4), ktorý sa štandardne prerezáva medzi 10. a 11. rokom života dieťaťa, u vašej dcéry teda o trošku skôr. Na poslednej fotke vidíme jeho prednú plôšku aj s hrbčekom.

Tento zub je o niečo väčší ako jeho mliečny predchodca, preto by som zatiaľ nevidela problém v jeho postavení. Všetko závisí od smeru rastu koreňov, predpokladáme, že bude pekne schádzať nadol až mliečny zub vytlačí a zaradí sa do zuboradia.

Odporúčam odhalenú plôšku jemne čistiť mäkkou kefkou, aby sa na nej neukladal bakteriálny povlak. Pokiaľ nemá dcérka silné bolesti alebo opuch, jej stav si nevyžaduje návštevu zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská