Poradíte mi ohľadom citlivosti zubov?

Zodpovedané
21. apr 2020

Dobrý deň,

poprosila by som Vás o radu ohľadom citlivosti zubov. Jedná sa hlavne o zub číslo 6 vľavo hore. Tento zub ma pobolieva už takmer rok a pol. Mala som ho pred cca 10 rokmi plombovaný (malý kaz) a nemala som s ním žiaden problém.

Zhruba pred rokom a pol ma začal pobolievať. Navštívila som zubného lekára a podľa röntgenu bol zub v poriadku. Bolesť sa ale stále vracala, tak sme sa dohodli na výmene plomby a odporučil mi ešte zubnú hygieničku.

Podľa RTG sa mi medzi 6 a 7 vytvoril paradontálny vačok. Avšak ani toto mi nepomohlo, bolesti sa mi stále vracajú. Mám obdobie bez bolesti, kedy mi zuby na nič nereagujú a potom obdobie, kedy cítim bolesť aj v kľude. Tento zub reaguje na sladké alebo teplé, či studené, dokonca aj na zubnú pastu pri umývaní zubov.

Pri poklepe, dotyku ani hryzením týmto zubom bolesť necítim. Röntgen som mala opäť robený v októbri 2019, zub je vraj v poriadku. Len tam mám ten paradontálny vačok a dosť odhalený krčok.

Môže toto spôsobovať bolestivé reakcie na sladké?

Dentálnu hygienička som znovu navštívila vo februári 2020, bola veľmi spokojná. Používam aj medzizubné kefky, zubnú niť. O zuby sa poctivo starám.

Môže zuby poškodzovať prílišné tlačenie zubnou kefkou?

Ja používam mäkkú kefku, ale veľmi často ju musím meniť, pretože štetinky sú rýchlo vytočené do strany. Cca po dvoch týždňoch. Preto si myslím, či príliš netlačím na zuby a neničím si ich.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že podnet pre vyvolanie reakcie daného zubu je u vás veľmi nešpecifický a opakované röntgenové vyšetrenie neodhalilo kaz ani odumieranie zubu, priklonila by som sa k tomu, že ide o kombináciu bolesti spôsobenej zápalom mäkkých tkanív parodontálneho vačku a zároveň zvýšeného dráždenia nervu zuba prostredníctvom nervových zakončení v chodbičkách odhalenej zuboviny.

Čo sa týka liečby parodontálneho vačku, tu myslím na základe vášho popisu, že máte dentálnu hygienu zvládnutú, či už ide o dôsledné čistenie doma, rovnako aj pravidelné absolvovanie profesionálnej dentálnej hygieny.

Ak by napriek tomu parodontálny vačok stále pretrvával a pri vyšetrení parodontálnou sondou by dochádzalo ku krvácaniu, bolo by dobré nechať sa vyšetriť a liečiť špecialistom - parodontológom. Pri dlhodobých problémoch sa zvyknú podávať antibiotiká aj liečiť mäkké tkanivá laserom.

Čo sa týka odhaleného krčku, váš zubný lekár vám ho môže buď impregnovať špeciálnym lakom, ktorý otvory do chodbičiek v zubovine načas upchá a citlivosť tak zníži, alebo odhalenú zubovinu prekryť vrstvou fotokompozitu (bielej výplne), čo je definitívne riešenie.

Áno, mám za to, že zubnou kefkou priveľmi tlačíte, nakoľko štetinky zubnej kefky by si mali uchovať svoj tvar po dobu minimálne 3 mesiacov, čo je aj doba odporúčanej výmeny zubnej kefky. Prílišným tlakom si aj tou najmäkšou kefkou viete odškrabať sklovinu a tým zub nenávratne poškodiť.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská