Po vytrhnutí zubu múdrosti mám bolesť sánky až k uchu. Je to normálne?

Zodpovedané
11. apr 2020

Dobrý deň,

pred týždňom som bola u zubného chirurga si dať vytrhnúť spodnú osmičku, ktorá bola na polovicu odkrytá. Celý zákrok bol rýchly, trval asi 8 minút a vyšiel von celý.

Prvé dni bolo všetko v poriadku a cez víkend na 4. - 5. deň som dostala strašné bolesti sánky až k uchu. Dnes som tam išla znovu a mám suché lôžko. Zrazenina sa vyplavila.

Pán doktor mi to znovu vyškrabal, aby to zasa zakrvácalo a vytvorila sa zrazenina ešte raz. Dnu mi nič nedal. Ako mi vyšla anestéza, tak mám hrozné bolesti sánky až k uchu. Ani Ibalgin nezaberá.

Je to normálny stav?

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri ťahaní poloprerezaného zubu múdrosti môžeme častejšie očakávať komplikované hojenie extrakčnej rany a to najmä z dôvodov, ako je samotný výskyt väčšieho množstva baktérií pod ďasnom, ktoré zub prekrýva, ale tiež z dôvodu potreby rezania sliznice či čiastočného odvŕtania kosti na sprístupnenie zubu.

Baktérie pokryjú steny v prázdnom kostnom lôžku a rozvinie sa infekcia, pričom zápal sa často šíri na žuvacie svaly, čo môže spôsobiť opuch až sťažiť otváranie úst. Bolesť po ťahaní zubu múdrosti môže byť pociťovaná v okolí rany, šíriť sa do okolia, až do oblasti ucha. Bolesti by vám mali prejsť v priebehu týždňa, no pri pretrvávaní baktérií a tvorbe hnisu môžu časom silnieť, trvať dlhšie, prípadne sa pripojí aj zvýšená teplota. V takom prípade môžu byť okrem liekov proti bolesti potrebné aj antibiotiká.

Ak vám Ibalgin nezaberá, skúste iný liek proti bolesti s protizápalovým účinkom.

Ak by sa stav nezlepšoval, nečakajte a kontaktujte svojho zubného lekára, možno bude potrebné, aby vám extrakčnú ranu opäť ošetril - prepláchol a zaviedol gázový drén s liečivým roztokom, ktorý proces hojenia podporí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská