Po akom čase po vyvŕtaní kanálikov sa môže prejsť k ich plneniu?

Zodpovedané
31. jan 2020

Dobrý deň,

zubár mi vyvŕtal zubné kanáliky a dal do nich nejakú pastu.

Po akom čase sa môže prejsť k plneniu kanálikov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neviem o akú "pastu" presne išlo, preto na vašu otázku neviem náležite odpovedať. Ak vám zubný lekár zub otvoril až do drene, ale vám ešte v tomto sedení nevybral zubnú dreň z koreňových kanálikov a dal vám látku na jej umŕtvenie (v prípade silného zápalu a bolesti), čas pôsobenia pasty je presne daný a je nutné dodržať termín, kedy vás zubný lekár objednal na pokračovanie v ošetrení, v opačnom prípade by látka mohla prenikať ďalej do okolia zuba.

Ak vám už v prvom sedení vybral zubnú dreň z koreňových kanálikov, šlo o dezinfekčnú pastu, najčastejšie s účinnou látkou hydroxidom vápenatým, ktorá pôsobí v koreňovom kanáliku protizápalovo a antibakteriálne.

Takáto dezinfekčná vložka má v zube pôsobiť aspoň týždeň. Zubný lekár bude v najbližšom sedení pokračovať v ošetrení koreňových kanálikoch, potrebuje ich mať dostatočne vyčistené a rozšírené, zároveň musí v kanálikoch docieliť suché prostredie.

Preto pokiaľ je napríklad ešte ložisko infekcie v oblasti koreňového hrotu aktívne a z koreňového kanálika vyteká krv alebo hnis, nie je ho možné definitívne zaplniť a dezinfekčnú vložku vám bude zubný lekár dávať opakovane.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská