Opraví mi zubár zub v rannom štádiu tehotenstva?

Zodpovedané
29. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám dosť hlboký kaz v stoličke a pred pár dňami som zistila, že som tehotná.Odvtedy mám pocit, akoby ma začalo pobolievať okolie pokazeného zuba.

Zo strachu som dosť zanedbala zubné prehliadky a viem, že ten kaz mám dosť dlho.

Opraví mi zubár zub v rannom štádiu tehotenstva?

Nemôže ublížiť plodu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

počas tehotenstva sú zákroky u zubného lekára delené podľa trimestrov.

1) Počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester. Prvý trimester je ideálny na prvú preventívnu prehliadku (alebo 1. kontrolu v tehotenstve), na ktorej váš zubný lekár zistí, či potrebujete nejaké ošetrenie a ak áno, naplánuje ho buď na obdobie druhého trimestra alebo bude stav ďalej sledovať na 2. kontrole v tehotenstve, čo je najčastejšie počas tretieho trimestra.

2) Počas druhého trimestra je možno robiť bežné ošetrenia (napr. výplne, nie však amalgámové, čistenie koreňových kanálikov, nekomplikované extrakcie zubov).

3) Počas tretieho trimestra sa ošetruje v sede alebo na boku a opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží na obdobie po pôrode/šestonedelí. V tomto období je dobré plánovať 2. kontrolu počas tehotenstva.

Na základe vyššie uvedeného sa domnievam, že pokiaľ sa u vás stav nezhorší (reakcia na sladké, studené, teplé, večerné a nočné bolesti a podobne), zubný lekár vás teraz len vyšetrí a ošetrenie naplánuje na začiatok 2. trimestra. Ak sa váš stav zhoršil, nečakajte dovtedy a pýtajte si k zubnému lekárovi skorší termín. O plod sa nebojte, lekár použije len postupy a prípravky, ktoré sú počas tehotenstva dovolené.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská