Musím kvôli ďasnu navštíviť zubára?

Zodpovedané
26. apr 2020

Dobrý deň,

mal som zápal mandlí a pri otvorení a pri prehĺtaní som cítil bolesť.

Môže to byť tým zubom?

Treba navštíviť s tým ďasnom zubára?

Je nutný zákrok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

záleží od vášho veku, ako dlho sa vám už zub múdrosti prerezáva a či sa vám problémy opakujú.

Korene zubov múdrosti rastú spravidla do 35. roku, takže ak ste mladší, korunka zubu sa ešte môže vysunúť a ďasnový výbežok ustúpi. Ak ste starší, zub sa už hýbať nebude a ďasno samo od seba nezmizne.

Zákrok nemusí byť nutný hneď, ďasno u vás nevykazuje známky akútneho zápalu, ani nebadám hnisavý výtok spod neho. Je to ale miesto, ktoré vám môže pravidelne spôsobovať problémy, buď tým, že si ďasno podráždite pri žuvaní potravy, alebo sa vám čiastočky jedla dostávajú pod neho, pričom na zube sa tvorí bakteriálny povlak, ktorý si nemôžete očistiť, časom môže v jamke či ryhe vzniknúť aj kaz.

Aby ste s tým mali raz a navždy pokoj, zvážte chirurgické odstránenie časti ďasna, ktoré žuvaciu plôšku zubu prekrýva.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská