Môžu byť moje zuby nevhodné ako pilier pre mostík?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Chýba mi dosť stoličiek a chcela by som ich doplniť mostíkom. Stoličky nemám prevažne od detstva a zuby sa prispôsobili dieram.

Moja zubárka mi povedala, že mi určite nebude robiť mostík. Vraj sa to nedá na moje zuby s plombami urobiť.

Bola som u iného súkromného zubára a ten povedal, že sa to dá. Vraj to bude náročné, lebo sa musi dvíhať ďasno, ale spraví mi to. Na všetkých 4 stranách dokopy by sa doplnalo 5 stoličiek a suma 6 500 eur. Je to prehnaná suma. A neviem, či chce na mne tak zarobiť.

Sú zaplombované stoličky podľa Vás nevhodné pre mostík?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že to, že máte zuby, ktoré susedia s medzerami po chýbajúcich zuboch, ošetrené výplňami, je dôvod, prečo vám vaša zubná lekárka odmieta zhotoviť mostíky, ktoré by na tieto zuby kotvila, teda by dané zuby využila ako piliere.

Každý pilierový zub sa z prognostického hľadiska posudzuje podľa stavu jeho závesného aparátu (ďasno a tkanivá, ktoré zub držia v kosti), zubnej drene (živý zub alebo mŕtvy zub), tvrdých zubných tkanív a žuvacej funkcie v ústach.

Nie každý chýbajúci zub musí byť vždy nutné nahradiť.

Čo sa týka konečnej ceny ošetrenia, je ťažké sa k nej vyjadriť, nakoľko cenník každého poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je iný a odzrkadľuje okrem odbornosti lekára aj náročnosť prevedených úkonov, stupeň technického vybavenia a typ použitých materiálov.

Zvážte si ale, či sa kvôli náhrade 5 zubov oplatí obrúsiť a okorunkovať ďalších predpokladám 8 pilierových zubov. Alternatívou by bolo aj zavedenie implantátov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská