Môžem mať zvýšenú teplotu kvôli vytiahnutému nervu?

Zodpovedané
14. máj 2020

Dobrý deň,

v stredu mi boli vytiahnuté nervy zo zuba číslo 14. Po zákroku som dostal teplotu do 37,6°C a mám ju doteraz. Zubárka mi vyplnila zub vložkou a dosť to aj bolelo.

O dva dni som bol na pohotovosti a vložku mi vybrali. Ďasno nad zubom ma stále pobolieva. Je to nepríjemný tlak a v ústach mám nepríjemnú chuť. Teplotu mám stále do 37,5°C. Od stredy beriem antibiotiká.

Môžem mať zvýšenú teplotu kvôli vytiahnutému nervu?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčinu zvýšenej teploty možno hľadať kdekoľvek, ale ak by sme vylúčili napríklad virózu alebo iné celkové ochorenie a zamerali sa len na daný ošetrovaný zub, jedným z možných faktorov by mohol byť aj stres a bolesť, ktoré ste počas zákrokov zažili.

Ak pretrváva telesná teplota nad 37,5°C viac ako 2 dni, treba vziať do úvahy aj rozsah infekcie v kosti, v oblasti hrotov koreňov daného zubu, prípadne prítomnosť hnisu a tiež sa musí vaša zubná lekárka uistiť, či adekvátne ošetrila všetky koreňové kanáliky v celom ich rozsahu.

Neznášanlivosť dezinfekčnej vložky s dočasnou výplňou je bežná, pokiaľ sa bolesť po prvom ošetrení koreňových kanálikov stupňuje a v zube cítite neznesiteľný tlak, dočasnú výplň si treba vyškrabať, aby sa tlak uvoľnil, alebo ako ste spravili vy, nechať si zub otvoriť na pohotovosti.

Takto otvorený by zub nemal byť dlho, preto sa ozvite svojej zubnej lekárke, aby mohla v ošetrení pokračovať. Antibiotiká doberte celé, aj keby vám bolesti ustúpili.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská