Môže z chronického zápalu v zube bolieť polovica hlavy, tváre a ucha?

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, môže z chronického zápalu v zube bolieť polovica hlavy, tváre a ucha?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, bolesť v daných oblastiach môže pochádzať aj od dlhodobo prebiehajúceho zápalu drene zuba. Išlo by o takzvanú prenesenú bolesť zubného pôvodu.

Najčastejšie sa do oblasti ucha prenáša bolesť od dolných stoličiek (6+7+8), výnimočne od hornej 7+8. Ďalej do oblasti uhla sánky sa prenáša bolesť od dolnej 7+8, do oblasti líca od hornej 5+6, do oblasti spánku od hornej 5.

Samozrejme, príčina bolesti môže byť aj iného pôvodu a so zubami nesúvisieť. Najčastejšie ide o ochorenie spánkovo-sánkového kĺbu, prínosových dutín a tiež o bolesť nervového pôvodu. V takých prípadoch býva určenie pôvodu bolesti komplikovanejšie a je vhodné poradiť sa so špecialistom z odboru neurológia, ORL alebo dentoalveolárna chirurgia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská