Môže vzniknúť zubný kameň u 8 ročných deti?

Zodpovedané
13. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému so zúbkami mojej 8 ročnej dcérky. Dnes som s ňou bola na preventívke u zubárky a tá povedala, že dcéra má na trvalých zuboch zubný kameň. A dodala, že u deti zubný kameň neexistuje, čiže nemôže byť. Dcéra má 8 trvalých zubov.

Zuby jej umývam aj ja a potom si ešte aj dcéra pošúcha.

Vedia si deti umyť zuby tak dôkladne, aby na nich kameň nevznikol? Čím ho vieme po domácky odstrániť, alebo je možné len jeho odstránenie u zubárky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nerada to robím, ale musím s vašou zubnou lekárkou nesúhlasiť.

Zubný kameň = mineralizovaný povlak. Bakteriálny povlak sa na zuboch vytvára v každom veku (inak by sa detské zuby nekazili). Tvoria ho zvyšky jedla, slina a baktérie ústnej dutiny. Ak na povrchu zuba zostane bez očistenia dlhšie ako 36 - 48hodín, začnú sa do neho ukladať minerálne látky zo sliny, čím vytvrdne a už ho nemožno zubnou kefkou odstrániť.

Vrstva zubného kameňa môže byť tenučká a pokrývať väčšiu časť korunky, často sa do neho ukladajú pigmenty z jedla/nápojov a farbí sa. Inou možnosťou je ukladanie kameňa v oblasti ďasna, čo vyzerá ako biely/žltý golier okolo krčku zuba. Hlavným miestom tvorby sú dolné predné zuby zo strany jazyka. Okrem techniky čistenia určuje mieru ukladania zubného kameňa zloženie sliny.

Zubný kameň sa často vyskytuje u detí, ktorých rodičia majú zvýšenú tvorbu zubného kameňa. Odporúčam odborné odstránenie na profesionálnej dentálnej hygiene. Dentálna hygienička zároveň naučí vašu dcérku, ako si má sama dôkladne čistiť zuby, aby ste vy dozerali na jej čistenie a už len dočisťovali. Doma sa zubný kameň nepokúšajte vlastnoručne odstraňovať, mohli by ste tým dcérke ďasná len podráždiť a pravdepodobne by ste ho neodstránili všetok.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská