Môže sa po troch dňoch nečistenia zúbkov spraviť zubný kaz u dieťaťa?

Zodpovedané
11. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zúbkov 5 ročného dieťaťa.

Je možné, keď sa mu poriadne nevyčistia večer zúbky, že sa mu môže aj po troch dňoch spraviť kaz?

Chlapcovi boli čistené cez víkend večer 3 minúty, ale nevyčistili sme mu medzi priestor medzi zúbkami. V nedeľu večer mal už viditeľný kaz. Dovtedy mu boli riadne čistené aj medzizubnou kefkou.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

väčšina rodičov vôbec nedočisťuje deťom v tomto veku medzizubné priestory nitkou a napriek tomu sa im netvoria medzizubné kazy doslova zo dňa na deň, preto si nemyslím, že jeden nedôsledný "víkend" mohol spôsobiť vznik kazu na mieste, ktoré bolo dovtedy úplne zdravé.

Odporúčam zobrať syna na kontrolu k zubnému lekárovi, aby ho vyšetril a posúdil, či ide ozaj o zubný kaz. Nie každá tmavá bodka na zube je kazom a nie každú preto treba odstrániť. Čo sa týka čistenia zubov u 5 ročného dieťaťa, odporúča sa ráno aj večer približne 2 minúty, hoci čas nie je dôležitý, dôležitá je dôkladnosť.

Medzizubnú kefku by som u tak malého dieťaťa vôbec neodporúčala, môžete mu ňou poraniť medzizubnú papilu, teda výbežok ďasna v medzizubnom priestore. Skúste ju nahradiť medzizubnou niťou na plastovom držiačiku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská