Môže prerezávanie zubov spôsobovať vodu v ušku?

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý deň,

mojej trojročnej dcérke sa asi 3 mesiace prerezávajú posledné stoličky. Máme pocit, že horšie počuje. Riešime to aj s lekármi.

Je podľa Vás možné, že prerezávanie zúbkov môže byť príčinou tlaku na Eustachovu trubicu a spôsobovať vodu v ušku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

typickými prejavmi pri prerezávaní zubov sú podráždenosť dieťaťa, zvýšená slinotvorba, znížená chuť do jedla a opuch ďasna v mieste prerezávania mliečneho zuba. Súvislosť so zápalom stredného ucha je čisto teoretická. Tlak na Eustachovu trubicu by som vylúčila ako príčinu, skôr pôjde o infekciu, ktorú treba riešiť s pomocou pediatra a krčného lekára. Treba si uvedomiť, že baktérie, ktoré spôsobujú toto ochorenie, sa nachádzajú v nosohltane, teda nie v ústnej dutine a na povrchu zubov. Veľmi podobné je to so zvýšenou teplotou pri prerezávaní zubov – nepredpokladá sa, že samotné prerezávanie zubov vyvoláva zvýšenú teplotu, skôr ide o zvýšenie teploty z dôvodu infekcie (napr. dieťa prechladne), ktoré podporí prerezávanie zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská