Môže nastať posun zubov po extrakcii?

Zodpovedané
14. máj 2020

Dobrý deň,

v januári mi vytrhli hornú 4 a hornú 5 na tej istej strane. Plánujem si tam dať vložiť implantát.

Môže nastať nejaký posun, alebo vykrivenie ostatných zubov?

Do akého času je najlepšie si dať tento zákrok urobiť?

Pri trhaní sa to bohužiaľ nedalo.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak vám špecialista implantológ nezaviedol implantát hneď po vytiahnutí daných zubov, mal na to iste svoj dôvodom, ja ho však nepoznám.

Možno ste mali v priestore medzi zubom a kostným lôžkom, alebo priamo v kosti v oblasti koreňových hrotov infekciu, ktorá sa teraz, po odstránení jej zdroja, hojí. Samotné hojenie infekcie v kosti trvá niekoľko mesiacov, podobne trvá aj uzatvorenie kostných lôžok tvorbou novej kosti, rátala by som 4 až 6 mesiacov.

Až budú extrakčné rany úplne zahojené a kosť obnovená, bude možné do nej navŕtať implantát a zaťažiť ho provizórnymi korunkami, prípadne mostíkom s použitím očného zubu alebo prvej stoličky ako piliera.

Čas implantácie a zhotovenia protetickej práce by sa nemal odkladať na dlho, pretože časom môže dôjsť k povystúpeniu protiľahlých zubov v sánke do voľného priestoru, prípadne ku sklonu zubov v čeľusti do medzery.

Uzatvorenie medzery však neočakávajte, tak výrazné posuny zubov bez liečby čeľustným aparátom možné nie sú.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská