Mohol byť predkus spôsobený neortodentickým dudlíkom?

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý večer,

mladšia dcérka nedávno dovŕšila 1 rok. Prvý zúbok sa jej objavil v 5. mesiaci. Odvtedy jej neprestajne idú zúbky. Často v dvojiciach tie isté, len na opačnej strane chrupu.

Problém je v tom, že vždy mala intenzívnu potrebu do niečoho kúsať. Nikdy nemala záujem o žiadne hrýzatko. Najradšej mala vždy na kúsanie hocičo iné. Spravidla na všetkom vždy našla tú najtvrdšiu časť a do nej neúnavne kúsala, kým som jej to nevzala. Pri staršej dcérke som to ešte ustrážila, ale pri mladšej už nie. Staršia dcéra má 2,5 roka a už je hocičo podstrčí.

Dcérka má predných horných zúbkoch výrazné biele miesta.

Je to poškriabaná sklovina, alebo niečo iné spôsobené kúsaním?

Mladšia dcérka má mierny predkus. Jediný dudlík, ktorý akceptovala bol neortodentický.

Mohol byť predkus spôsobený neortodentickým dudlíkom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa zúbky už s bielymi fliačikmi prerezali, je to zmena v štruktúre skloviny a pokiaľ sa farba nemení, netreba sa tým trápiť.

Ak vznikli až po prerezaní, skôr ako o poškodenie poškriabaním pôjde o odvápňovanie skloviny v dôsledku vzniku povlakov na zúbkov. Treba lepšie čistiť ráno a večer a tiež vyplachovať ústa/zapíjať čistou vodou po každom kŕmení.

Čo sa týka predkusu a cumlíka, je dobré vedieť, že v prvom období života dieťaťa (pred prerezaním zúbkov) má kvalitný cumlík pozitívny efekt na rozvoj čeľuste.

Neskôr je cumlík pre dieťa dôležitý na upokojenie, ale takéto cumľanie môže pomaly prerásť do zlozvyku.

Odporúčam ísť s dcérkou na kontrolu k zubnému lekárovi, aby posúdil, či sa u nej nečrtá vertikálne otvorený zhryz (horné zúbky sa môžu časom akoby "rozvejáriť").

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská