Mám zvláštny pocit na podnebí kvôli tomu, že sa mi kanáliky ešte len liečia?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

asi pred tromi týždňami mi zubárka vyvŕtala zubné kanáliky na zube, ktorý ma bolel. Dala mi tam nejakú pastu a zub zaplnila dočasnou výplňou. Na plnenie kanálikov mám ísť o 2 mesiace. Zubárka povedala, že keby zub stále bolel, alebo by sa pri ňom spravila nejaká hrčka, tak mám prísť hneď.

Zub ma nebolí a ani nemám pri ňom hrčku. Keď si jazykom silnejšie pritlačím na podnebie v oblasti nad zubom, ktorý mi ošetrovala, mám taký zvláštny pocit. Asi by som to nenazvala bolesť a ak áno, tak veľmi mierna. Ide skôr o nepríjemný pocit. Tak isto občas pri zahryznutí naprázdno (keď nič nežujem) mám taký zvláštny pocit. Zacítim, že ten zub nie je ako ostatné.

Môže to byť tým, že tie kanáliky sa stále liečia a ešte nie sú vyplnené?

Uvidela by zubárka, ak by tam bol stále zápal?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

cieľom ošetrenia koreňových kanálikov je odstránenie zdroja infekcie z ich vnútra. Zubný lekár pri tomto ošetrení očistí, dezinfikuje a rozšíri vnútro koreňov tak, aby odstránil infikované zubné tkanivo.

To však neplatí pre zápal v kosti v oblasti hrotu koreňa, ktorý sa do tohto miesta rozšíril z vnútra koreňového kanálika cez otvor v jeho hrote. Do tohto miesta sa zubný lekár nevie a ani nemôže endodontickými nástrojmi dostať, telo sa musí s infekciou vysporiadať samo a chce to istý čas. Pri chronickom zápale závesného aparátu zuba v oblasti hrotu koreňa môžete mať pocit povystúpeného zubu alebo môžete citlivo reagovať pri skuse či poklepe na zub v dlhej osi.

Zároveň, pokiaľ sa v tomto mieste bakteriálnej infekcie vytvoril hnis, často dochádza k jeho prestupu kosťou pod sliznicu, kedy sa vytvorí na sliznici hrčka a neskôr fistula, cez ktorú hnis vytečie.

K vyklenutiu dochádza častejšie z prednej strany alveolárneho oblúku, teda smerom k pere, ak je však hnis v oblasti hrotu podnebného (palatálneho) koreňa, môže sa vytvoriť vyklenutie na podnebí.

V každom prípadne odporúčam sledovať, či sa váš stav bude meniť k horšiemu. Ak áno, nečakať s návštevou vašej zubnej lekárky 2 mesiace, ale sa objednať na skorší termín.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská