Mám si dať vytrhnúť osmičku, keď letím na dovolenku?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

občas ma pobolieval zub a na dnešnej kontrole sa zistilo, že ide o spodnú osmičku, z ktorej je odštiepene. Zub je už viackrát plombovany a doktor navrhuje extrakciu.

Zub má však zahnutý koreň, extrakcia môže byť komplikovaná. Aši bude potrebný aj zákrok stomatochirurga.

Mám si dať zub vytrhnúť, keď o dva týždne odlietam na 14 dňovú dovolenku?

Ako dlho sa rana hojí?

Aké sú možné komplikácie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v zásade platí, že extrakcie zubov, zvlášť komplikované ťahanie zubov múdrosti, sa plánujú v zimných mesiacoch a určite nie tesne pred dovolenkou / lyžovačkou.

Pokiaľ nejde o akútny stav, ktorý vyžaduje okamžité ťahanie zuba (zápal, opuch, silné bolesti, atď.), odložila by som na vašom mieste zákrok na koniec roka a plánovala ho u špecialistu - stomatochirurga.

Rana sa hojí rôzne dlho, pri dobrom hojení by mali byť bolesti len mieste a po 4 - 7dňoch by mali úplne ustúpiť.

Komplikáciou býva suché lôžko (odborne alveolitis sicca), čo je zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina alebo sa rozpadne, čím sa proces hojenia preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami. Táto komplikácia hojenia sa prejavuje zápachom a silnými bolesťami, a vyžaduje ošetrenie u zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská