Mám ísť na OPG zubov, ale mám problém so štítnou žľazou. Ako postupovať?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý deň,

bola som odoslaná na OPG zubov. Už 10 rokov sa liečim sa na štítnu žľazu a teraz pred mesiacom mám zmeny na sone. Štítna žľaza je prekrvená s pruhami a vraj je tam zápal. Mám zvýšenú dávku liekov.

Bojím sa ísť na tento RTG, či mi to nespraví horšie na štítnu žľazu. Viem, že kvôli zubom by som mala, pretože ako mám korunku na prednom zube, tak mi odtiaľ trochu ide hnis. A to i napriek dobrému čisteniu a výplachom Corsodylom a ústnou vodou.

Ako mám postupovať?

Mám čakať pokým sa štítna žľaza upraví?

Doktor mi ten jeden zub už röntgenoval a povedal, že pod koreňom zuba nič nie je. Vraj tam zápal nie je. Korunka je od ďasna odstávajúca, kosť je vraj ustúpená. Hnis ide preto, lebo sa mohlo dostať pod korunku jedlo.

Ako by ste postupovali?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak vám ide o kontrolu len tohto konkrétneho zubu, určite by som na OPG nešla.

Panoramatický snímok zobrazí kompletný chrup vrátane spodín prínosových dutín a spánkovo-sánkového kĺbu, ale nejde o detailné zobrazenie jedného zubu alebo skupiny zubov.

Neviem, kedy vám bol posledný RTG snímok predného zubu robený. Pokiaľ to bolo pred rokom - dvoma, tak stačí skontrolovať len tento konkrétny zub vložením malej platničky do úst, takzvané vnútroústne (intraorálne) snímkovanie.

Pri tomto type snímkovania sa dáva okolo krku ochranný golier, ktorý vám štítnu žľazu zakryje a tak ochráni pred prípadným lúčom röntgenového žiarenia. Ide o malé dávky porovnateľné žiareniu, ktorému je vystavený cestujúci na palube lietadla.

Na intraorálnej snímke sa zobrazí celý zub aj s koreňom a zubný lekár bude vedieť určiť, odkiaľ hnis pochádza.

Ak ide o dlhodobé dráždenie okrajom korunky, odporúča zvážiť zhotovenie novej korunky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská