Mám ísť na biopsiu, keď mám hrčku v jazyku?

Zodpovedané
11. jún 2020

Dobrý deň,

mám 28 rokov a je to už nejaký čas, čo som si nahmatala v jazyku hrčku. Budú tomu už 3 roky. Hrčka je na svale na pravej strane viac v strede. Je asi pol cm veľká a tvrdá. Je nepohyblivá, nebolestivá, nie je ju vidno. Keď si ju stisnem prstami, alebo keď po nej prejdem zubami, tak ju je vidno.

Bola som s tým u lekárky a tá ma odporučila na ušno-nosno-krčné vyšetrenie. Tam ma prehliadol lekár, ktorý sa ma pýta,l či sa to zväčšuje. To som povedala že nie. Prehmatal to a povedal, že ak sa to nezväčšuje, že to asi nebude nádor. A keď si chcem byť 100% istá, že je tu biopsia, ktorú on neodporúča z dôvodu, že tá hrčka je na svale a bude to extrémne bolestivé.

Povedal mi, aby som k nemu chodila na kontroly každý pol rok. Chodila som pravidelne, ale potom sa vyjadril, že ak to nerastie a ani sa to nijako inak nevyvíja, tak tam chodím zbytočne.

Poslednú dobu si to stískam a pravidelne kontrolujem. Som z toho veľmi nervózna, až ma to začalo bolieť. Ale len trochu.

Môže to byt z toho neustáleho stískania?

Čo mi odporúčate?

Mám ísť na biopsiu?

Fajčila som, ale prestala som. Alkohol požívam príležitostne, v rodine nemáme žiadnu rakovinu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ja by som vás určite odporučila na vyšetrenie k stomatochirurgovi, najlepšie rovno na kliniku maxilofaciálnej chirurgie. Odoslať vás tam musí váš zubný lekár na základe výmenného lístku.

Diagnóza a liečba novotvarov v ústnej dutine spadá práve pod tento odbor a na veľkých klinikách fakultných nemocníc s tým majú najviac skúseností.

Stomatochirurg sa potom rozhodne, či bude útvar naďalej len sledovať, alebo z neho odoberie tkanivo na mikroskopické histologické vyšetrenie, kde sa určí, o aký typ novotvaru ide. Vy si jazyk v danom mieste určite nestláčajte ani nehryzte.

Akékoľvek dlhodobé dráždenie vám môže stav len zhoršiť a tiež skomplikovať určenie diagnózy.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská