Mal by mi lekár urobiť kontrolný RTG?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V septembri mi na zube 37 bola robená endodoncia pod mikroskopom. Pán doktor má výbornú prácu a všetko bolo v poriadku. Je nezmluvný. Po výkone robil aj RTG a povedal, že trošku je jeden kanálik preplnený, ale že to nevadí.

Posledný mesiac ma zub pobolieva, ale iba na dotyk. A aj to nie vždy. Dá sa to vydržať. Keď si naň niekedy jazykom alebo kefkou zatlačím, tak ma bolí. Sú dni, keď na dotyk neboli a sú dni, keď boli.

S pánom doktorom som sa cez email radila a povedal, že ma nemá čo bolieť. Že zub je 100% urobený.

Nemal by mi urobiť kontrolný RTG?

Môže to spôsobovať preplnený kanálik?

Aký je postup u nezmluvného lekára, čo sa týka reklamácie?

Platí tam záruka ako u zmluvných lekárov?

Ak by robil na tom zube reendodonciu, budem platiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

citlivosť na dotyk nemusí u vás súvisieť s daným zubom, môže ísť napríklad o lokálne dráždenie ďasna alebo parodontálny vačok. Záleží, pri akom tlaku a v akom smere zacítite bolesť. Ak by šlo o pretrvávajúcu infekciu v oblasti koreňového hrotu, prípadne aj v mieste preplneného kanálika, zub by mohol byť citlivý pri zakúsnutí, žuvaní potravy a poklepe vo zvislej osi zubu (teda zhora na žuvaciu plošku).

Ak je zub citlivý pri bočnom dotyku alebo poklepe, ide skôr o problém zo strany závesného aparátu zuba. Odporúčam absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu pre prečistenie povrchu krčka zuba pod úrovňou ďasna. Zubný lekár vám vie stav závesného aparátu zuba skontrolovať aj parodontálnou sondou.

Ak vám po zhotovení endodoncie v septembri robil zubný lekár kontrolný röntgen, nie je potrebné ho opakovať, je to prikrátky čas.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská