Má toxavit vplyv na dojčenie a na bábätko?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som týždeň po pôrode a rozbolel ma zub. Na pohotovosti mi dali umŕtvujúcu látku toxavit do zuba s tým, že do 10 dní mám ísť k zubárovi.

Má toxavit vplyv na dojčenie a na bábätko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toxavit je prípravok na umŕtvenie zubnej drene, ktorého pôsobenie v koreňovom systéme by podľa pokynov výrobcu nemalo presiahnuť 14 dní. Ak sa táto doba presiahne, môže to viesť k nežiaducim účinkom na kosť a okolité tkanivá závesného aparátu zuba, akými sú zápal až nekróza (rozpad) tkanív.

Odporúčam ozvať sa vášmu zubnému lekárovi, informovať ho o zákroku na pohotovosti a požiadať ho o termín na odstránenie Toxavitu a pokračovanie v ošetrení koreňových kanálikov. Nakoľko sa pasta Toxavitu vkladá len do vnútra zuba, prestup účinnej látky do krvného riečiska je natoľko nízky, že sa nepredpokladá žiaden vplyv na plod (počas tehotenstva) alebo dieťa, ktoré dojčíte.

Počas tehotenstva a dojčenia sa však má tento prípravok používať s opatrnosťou a akékoľvek nežiaduce účinky treba ihneď hlásiť zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská