Má nočné kojenie vplyv na tvorbu kazov?

Zodpovedané
24. nov 2018

Dobrý večer,

prosím o pomoc pri riešení môjho problému. Mám 7 mesačné dieťa, ktoré v noci kojím.
Moja otázka znie. Má nočné kojenie vplyv na kazivosť zúbkov? Ako sa správne starať o chrup 7 mesačného dieťaťa?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

hoci sa dojčeným deťom tvoria na zúbkoch kazy, dojčenie samo o sebe má na kazivosti zúbkov menší podiel ako jedlá a nápoje. Je rozdiel, či dieťa v noci pije z prsníka alebo mu dávate odsaté/umelé mlieko vo fľaši.

Zatiaľ čo z prsníka mlieko aktívne saje a zároveň prehĺta (bradavka je vtiahnutá za zúbkami), mlieko z fľaše skôr vyteká a zúbky sa v ňom "kúpu". Mlieko obsahuje cukor (kravské viac ako ľudské), ktorý v ústach živí baktérie spôsobujúce zubný kaz. V noci sa tvorí menej slín a ak dieťa zaspáva s fľašou, mlieko na zúbkoch zaschne a možnosti na rozvoj zubného kazu sa tým zvyšujú.

Po dojčení by ste vždy mali ústočká dieťaťu jemne vytrieť vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta. Prvé mliečne zúbky čistite silikónovým náprstkom alebo mäkkou detskou kefkou 2x denne, najmä pred spaním.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská