Je Toxavit v 7. týždni tehotenstva bezpečný?

Zodpovedané
27. dec 2019

Dobrý deň,

som v 7. týždni tehotenstva a kvôli bolesti zubu som bola na pohotovosti. Doktorka mu rozvŕtala stoličku až ku koreňom a jeden z nich bol bolestivý. Na tomto zube mi kanáliky vyberali pred niekoľkými rokmi.

Tak som prekvapená, že tam je znovu zápal. Doktorka mi tam dala Toxavit a večer som si dala od bolesti Paralen 500.

Je to v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Toxavit je prípravok na umŕtvenie drene, ktorého pôsobenie v koreňovom systéme by podľa pokynov výrobcu nemalo presiahnuť 14 dní.

Ak sa táto doba presiahne, môže to viesť k nežiaducim účinkom na kosť a okolité tkanivá závesného aparátu zuba, akými sú zápal až nekróza (rozpad) tkanív.

Nakoľko sa pasta vkladá len do vnútra zuba, prestup účinnej látky do krvného riečiska je natoľko nízky, že sa nepredpokladá žiaden vplyv na tehotenstvo.

Odporúčam ozvať sa vášmu zubnému lekárovi, informovať ho o zákroku na pohotovosti a požiadať ho o termín na odstránenie Toxavitu a pokračovanie v ošetrení koreňových kanálikov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská