Je to kaz?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Mám na zube kaz?

Čo je to, čo som zakrúžkoval?

Je to časť ďasna alebo nejaký vačok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ide o ďasnový výbežok čiastočne prekrývajúci žuvaciu plôšku poslednej stoličky, neviem z fotografií určiť, či ide o zub múdrosti (ale predpokladám, že áno). Záleží od vášho veku, ako dlho sa vám už zub prerezáva a či sa vám problémy opakujú.

Ak ide o zub múdrosti, jeho korene rastú spravidla do 35. roku, takže ak ste mladší, korunka zubu sa ešte môže vysunúť a ďasno ustúpi. Ak ste starší, zub sa už hýbať nebude a ďasno samo od seba nezmizne.

Ďasno u vás nevykazuje známky zápalu, výbežok je však miestom, ktoré vám môže pravidelne spôsobovať problémy, buď tým, že si ďasno podráždite pri žuvaní potravy alebo sa vám čiastočky jedla dostávajú pod neho, pričom na zube sa tvorí bakteriálny povlak, ktorý si nemôžete očistiť, časom môže v jamke či ryhe vzniknúť aj kaz.

Aby ste s tým mali raz a navždy pokoj, zvážte chirurgické odstránenie časti ďasna, ktoré žuvaciu plôšku zubu prekrýva. Zvyšné ďasno sa zahojí a stiahne ku krčku zubu, pričom bude zub lepšie prístupný čisteniu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská