Je pre deti vhodnejšia elektronická kefka alebo sonická kefka?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

mám 6 ročnú a 3 ročnú dcéru. Zúbky umývam obidvom ja. Staršej dočisťujem každé ráno a aj večer. Používame Curaprox kefky ultra soft.
Ja mám ale aj sonickú kefku a deti ju chcú tiež.

Zubárka mojich detí vraví, že elektrické kefky odhaľujú zubné krčky.

Odporúčate elektronickú alebo sonickú kefku pre takéto?

Staršia bola dojčená skoro 3 roky a má vysokú kazivosť zúbkov. Aj napriek pravidelnému čisteniu a minimálnemu pitiu džúsov má strašne kazivé zúbky. Sladkosti papá v norme.

K zubárke chodíme pravidelne a dcéra sa nebojí. Má aj farebné plomby. Bojím sa, aby jej kazy neprešli na trvalé zúbky.

Existuje nejaká prevencia?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka sonickej kefky, stačí ak kúpite na tú vašu 2 detské hlavice a dcérky si ňou môžu skúsiť z času na čas čistiť zuby.

Neodporúčam používať ju v tak nízkom veku stále, nakoľko deťom sa ešte vyvíja jemná motorika a mali by sa naučiť správne držanie, ťah a tlak obyčajnej mechanickej zubnej kefke.

Čistiť zuby by si mali obe dcérky samé a vy by ste mala obom len dočisťovať. Curaprox ultra soft môžete nahradiť Curaprox Smart, ktorá má menšiu hlavičku, je teda pre deti vhodnejšia, ale mladšia dcérka môže mať kľudne aj detskú Curaprox. Sonická kefka je tiež elektrická kefka, ale jej štetinky sa iba trasú, nepohybujú sa.

Vaša zubná lekárka mala asi na mysli rotačnú/oscilačnú zubnú kefku, keda takú, ktorej hlavica sa sama krúti. Táto pri nesprávnom pohybe a tlaku môže viac odhaliť zubné krčky tým, že časom odškrabe tenkú vrstvu skloviny.

Nevidím však dôvod kupovať deťom novú elektrickú kefku, či už sonickú alebo oscilačnú, keď vy ju máte a stačí k nej dokúpiť nové hlavice. Čo sa týka kazivosti zubov, mliečne zuby majú iné zloženie ako trvalé zuby, preto zvýšená kazivosť mliečnych neznamená nutne zvýšenú kazivosť trvalých.

Dohliadnite na pravideľné a dôkladné čistenie zubov u staršej dcéry, nakoľko odstraňovanie bakteriálneho zubného povlaku je v prevencii vzniku zubného kazu najdôležitejšie. So zubnou lekárkou sa ďalej viete dohodnúť na fluorizácii alebo pečatení fisúr trvalých zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská