Je potrebné dať náhradu za chýbajúce zuby?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom chýbajúcich zubov.

Je potrebné dať náhradu za chýbajúce zuby?

Môže ostať sánka bez zubov?

Ďakujem

Dobrý deň,

chýbajúce zuby v sánke je možné nahradiť v rámci dentálnej protetiky viacerými spôsobmi. Cieľom plánovania je splniť individuálne požiadavky pacienta na estetiku a obnovu žuvacej funkcie chrupu.

Treba si uvedomiť, že kosť alveolárneho oblúka v mieste chýbajúceho zubu rýchlejšie ubúda a susedné zuby sa do medzery posúvajú alebo skláňajú, čím sa ešte viac narušia medzičeľustné vzťahy.
Takýto stav je z dlhodobého hľadiska nepriaznivý a môže vyvolať ďalšie komplikácie.

Liečebný plán vyžaduje detailné posúdenie stavu chrupu, slizníc a hygieny dutiny ústnej. Zubný lekár zhotoví röntgenové snímky, na základe ktorých posúdi, či je možné využiť zuby susediace s medzerami ako piliere a ich spojením a okorunkovaním vytvoriť mostík.

Alternatívou je napríklad implantát. Radím vám poradiť sa so zubným lekárom, ktorý má skúsenosti s protetikou, a požiadať ho o komplexné zhodnotenie vášho stavu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská