Je opuch líca následkom zapálenej okostice?

Zodpovedané
25. okt 2019

Dobré ráno,

včera som bola na zubnom ošetrení na pohotovosti s bolesťou zuba č. 25. Bola to apikálna parodontitída, na poklop bolestivý zub, devitálny. Pán doktor mi to pod anestéziou otvoril, prepláchol, teflón a opäť zatvoril vložkou. K tomu mi dal Augumentin 625 mg.

V noci zub prestal bolieť, avšak ráno som sa zobudila s lícom opuchnutým, bolestivým. Najviac som to cítila pri predklone.

Môže to byť následok zapálenej okostice alebo z pichnutej anestézie?

Nemôžem poriadne otvoriť ústa a už vôbec nie sa najesť.

Prejde to samo užívaním ATB, alebo je opäť nutné navštíviť zubára alebo ORL?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri apikálnej periodontitíde, teda pri zápale závesného aparátu zubu v okolí hrotu zubného koreňa, sa infekcia často šíri do kosti, kde sa môže vytvoriť ložisko baktérií a hnisu, často spôsobujúce opuch.

Ak by šlo o reakciu na podanie lokálnej anestézie, bolo by skôr podráždené alebo zapálené ďasno v mieste vpichu, časom sa tu môže vytvoriť absces s hnisom, ale vo vašom prípade skôr predpokladám, že opuch ráno po zákroku súvisí s infekciou z mŕtveho zubu, ktorá sa stále nachádza v kosti v oblasti dna kostného lôžka zubu.

Otvorením a prvotným prečistením mŕtveho zubu sa tlaky uvoľnia, nie každý zub však v tomto štádiu "zvládne" opätovné uzatvorenie zubu dezinfekčnou vložkou a dočasnou výplňou. Táto dočasná výplň je ľahko vyškrabateľná, má drobivý charakter.

V prípade pulzujúcich bolestí a opuchu sa odporúča si výplň vyškrabnúť, zub ponechať otvorený a urgentne sa dostaviť k zubnému lekárovi, aby v ošetrení pokračoval. Antibiotiká treba doužívať, ale stav si vyžaduje najmä ošetrenie koreňových kanálikov, aby sa zdroj infekcie odstránil.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská