Je nutné robiť niečo s cystou pod jazykom?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň

pri ORL vyšetrení bola mojej trojročnej dcérke zistená cysta pod jazykom. Vyšetrili jej mediálnu krčnú cystu, o ktorej sme vedeli a aj túto pod jazykom. Odporučili nás na stomatochirurgiu.

Je nutné s ňou niečo robiť?

Môže to mať súvislosť s tým, že jej ako štvormesačnej strihali uzdičku pod jazykom?

Ďakujem

Dobrý deň,

stredná krčná cysta (alebo tiež cysta z ductus thyreoglossus) vzniká po narodení dieťaťa z epiteliálnych zbytkov tkaniva a jej obsah je číry.

Jej sledovanie u malých detí je dôležité z dôvodu toho, že môže dosiahnuť veľkosť až niekoľko centimetrov, kedy hrozí dieťaťu udusenie.

Retenčná cysta hlienovej žliazky (alebo tiež mukokéla) na spodnej ploche jazyka vzniká následkom ucpatia vývodu žliazky po zápale, úraze alebo zmnožením výstielky vývodu. Obsah produkovaný žliazkou sa hromadí pred prekážkou a žliazka sa roztiahne až po vznik priesvitného hrbolčeku veľkosti hrášku. Po vypustení obsahu sa môže opäť po čase objaviť.

Môže to mať súvis s odstránením uzdičky, ale nemusí. Odporúčam zobrať dcérku k stomatochirurgovi pre posúdenie stavu a zahájenie liečby.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská