Je normálne mať opuchnuté a červené ďasno po extrakcii stoličky?

Zodpovedané
23. mar 2019

Dobrý deň,

v pondelok som išla s akútnou bolesťou k zubárke, ktorá mi vytrhla spodnú stoličku (36ku). Som v 14. týždni tehotenstva, takže mi nemohla robiť röntgen.

Na druhý deň mi ďasno zvnútra opuchlo a je výrazne červené. Pred vytrhnutím bolo tiež dosť navreté. Dnes je piatok a mňa to stále boli.

Je to normálna reakcia?

Nemohol tam byť zápal?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počas tehotenstva sa vplyvom hormónov zhoršujú problémy s ďasnami, pričom zápal ďasien najčastejšie vzniká kvôli tvorbe a pretrvávaniu zubného kameňa na viditeľnej časti korunky, ako aj pod ďasnom.

Z tohto dôvodu je rozumné absolvovať počas tehotenstva preventívnu prehliadku aj dentálnu hygienu, kde vám dentálna hygienička odstráni tvrdé zubné povlaky a ukáže vám správnu techniku čistenia zubov vhodnými pomôckami. Určite nezabudnite na čistenie medzizubných priestorov niťou a/alebo medzizubnými kefkami.

V tehotenstve sú povolené prípravky ako Curasept ADS 220 (0,20% chlorhexidín), ktorým môžete vyplachovať už 24hodín po extrakcii. Bolesť po vytiahnutí zuba sa objaví hneď po odoznení znecitlivenia a pretrváva do 7 dní, pričom je najsilnejšia v deň zákroku a postupne by mala odoznievať.

Ak máte pocit, že bolesť pretrváva pridlho alebo sa stupňuje, prípadne začnete mať teplotu nad 37,5 °C počas viac ako 2 dní, kontaktujte svojho zubného lekára, nakoľko môže ísť o komplikáciu hojenia extrakčnej rany.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská