Je normálna bolesť tri dni po vytrhnutí mliečnej stoličky?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

mojej 9 ročnej trhali mliečnu štvorku a už tretí deň má silné bolesti. Musím jej dávať lieky od bolesti, nezvláda ísť ani do školy. Opuch nemá a ani teplotu.

Volala som s pani zubárkou a tá povedala, že je to bežné. Mne sa to nejak nezdá.

Myslíte, že je to v poriadku?

Môžeme to nejak ošetrovať, vyplachovať takto po 3 dňoch?

A ak áno, čím?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesti v oblasti extrakčnej rany sú často znakom nesprávneho hojenia, kedy sa z rany vyplaví tvoriaca sa krvná zrazenina (alebo si ju dieťa naruší jazykom, prstom, či si ju z rany vycucia).

Rana sa tak nezačne uzatvárať, miesto stále krváca, pridá sa opuch ďasna a môže nastať aj druhotná infekcia rany, kedy do miesta extrakcie vniknú baktérie a rana zahnisá. To je často sprevádzané silnými bolesťami a opuchom.

V prípade pozorovania krvácania, zdúrenia alebo hnisu je určite na mieste opäť navštíviť vášho zubného lekára. Ak je miesto pokojné a hojí sa adekvátne, mierne bolesti odoznejú po 3-4 dňoch, ale nie sú tak silné, že by bolo treba brať lieky od bolesti.

Vyplachovať môže dcérka len celé ústa a to jemne, nikdy nie cielene extrakčnú ranu, tým by sa proces hojenia mohol prerušiť. Na výplach je u detí najvhodnejší vlažný repíkový alebo šalviový odvar.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská